דף הבית » מדוע חשוב » מדוע חשוב לצפות בגורמים קבועים בניסוי?

מדוע חשוב לצפות בגורמים קבועים בניסוי?

מדוע חשוב לצפות בגורמים קבועים בניסוי?

מהו ניסוי?

ניסוי הוא תהליך מדעי המשמש לבדיקת השערה. זה כרוך במניפולציה של משתנים כדי לראות את ההשפעות על תוצאה נתונה. ניסויים הם חלק חשוב מהתהליך המדעי וניתן להשתמש בהם כדי לקבל תובנה על עולם הטבע.

מהם גורמים קבועים?

גורמים קבועים הם משתנים שנשארים ללא שינוי במהלך הניסוי. משתנים אלו חשובים מכיוון שהם מספקים קו בסיס להשוואה. לדוגמה, אם נערך ניסוי כדי לבחון את השפעות הטמפרטורה על צמיחת הצמח, כמות האור, המים והאדמה חייבת להישאר קבועה. זה מבטיח שכל שינוי בצמיחת הצמח נובע מהטמפרטורה ולא מכל גורם אחר.

מדוע חשוב להקפיד על גורמים קבועים?

חשוב להקפיד על גורמים קבועים בניסוי על מנת להבטיח תוצאות מדויקות. אם הניסוי נערך ללא בקרה על כל המשתנים, אז התוצאות עלולות להיות מוטות. לדוגמה, אם כמות האור, המים והאדמה לא נשמרת קבועה, אז התוצאות עשויות להיות מיוחסות לגורמים אלה ולא לטמפרטורה.

כיצד לצפות בגורמים קבועים

התבוננות בגורמים קבועים בניסוי יכולה להיעשות בכמה דרכים שונות. הראשון הוא להשתמש בקבוצת ביקורת, שהיא קבוצה של נבדקים שאינם נחשפים למשתנה הנבדק. זה מאפשר לנסיין להשוות את תוצאות קבוצת הביקורת לתוצאות קבוצת הניסוי, הנחשפת למשתנה. דרך נוספת לצפות בגורמים קבועים היא להשתמש במחקר כפול סמיות. במחקר מסוג זה, לא הנסיין ולא הנבדקים יודעים איזו קבוצה מקבלת את המשתנה ואיזו לא. זה עוזר לבטל כל הטיה אפשרית שעלולה לנבוע מהנסיין או מהנבדקים. לבסוף, חשוב להשתמש באותם חומרים ושיטות עבור כל הניסויים. זה עוזר להבטיח שכל שינוי בתוצאות נובע מהמשתנה ולא מכל גורם אחר.

סיכום

התבוננות בגורמים קבועים בניסוי חיונית לתוצאות מדויקות. באמצעות קבוצת ביקורת, מחקר כפול סמיות ואותם חומרים ושיטות לכל הניסויים, הנסיין יכול להבטיח שכל שינוי בתוצאות נובע מהמשתנה הנבדק ולא מכל גורם אחר.

הפניות

האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה. (2020). איך לערוך ניסוי. אוחזר מ-https://www.apa.org/research/responsible/conduct אוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו. (2020). מחקר כפול סמיות. אוחזר מאתר https://www.ucsf.edu/education/double-blind-study

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן