דף הבית » כיצד ניתן » כיצד ניתן לבדוק מהימנות ותקפות?

כיצד ניתן לבדוק מהימנות ותקפות?

כיצד ניתן לבדוק מהימנות ותקפות?

מהי אמינות?

מהימנות היא העקביות של תוצאות המתקבלות על ידי מחקר. במילים אחרות, זוהי היכולת של מחקר להפיק את אותן תוצאות אם הוא היה חוזר על עצמו מספר פעמים. אמינות חשובה במחקר מכיוון שהיא מבטיחה שניתן לסמוך על התוצאות המתקבלות ממחקר ולשכפל אותן.

מה זה תוקף?

תוקף הוא הדיוק של תוצאות המתקבלות על ידי מחקר. במילים אחרות, זוהי היכולת של מחקר מחקר למדוד את מה שהוא נועד למדוד. תוקף חשוב במחקר מכיוון שהוא מבטיח שהתוצאות המתקבלות ממחקר הן משמעותיות וניתן להשתמש בהן להסקת מסקנות.

כיצד ניתן לבדוק מהימנות ותקפות?

אמינות בדיקה-בדיקה חוזרת

אמינות בדיקה חוזרת היא שיטה המשמשת לבדיקת מהימנות מחקר מחקר. זה כרוך בניהול אותו מבחן או סקר לאותה קבוצת משתתפים מספר פעמים ולאחר מכן השוואה בין התוצאות. אם התוצאות עקביות, אזי המחקר נחשב לאמין.

אמינות בין מדרגים

אמינות בין-מדרוג היא שיטה המשמשת לבדיקת מהימנות מחקר מחקר. זה כרוך בכך שמספר חוקרים או מדרגים מעריכים את אותם נתונים או משתתפים ולאחר מכן השוואה בין התוצאות. אם התוצאות עקביות, אזי המחקר נחשב לאמין.

תוקף תוכן

תקפות תוכן היא שיטה המשמשת לבדיקת תקפותו של מחקר מחקר. זה כרוך בהערכה האם הפריטים או השאלות ששימשו במחקר מייצגים את המושג הנמדד. אם הפריטים או השאלות מייצגים, המחקר נחשב לתקף.

תוקף בנייה

תקפות בנייה היא שיטה המשמשת לבדיקת תקפותו של מחקר מחקר. זה כרוך בהערכה האם התוצאות שהתקבלו מהמחקר תואמות את התיאוריות או המודלים הקיימים של המושג הנמדד. אם התוצאות עקביות, אזי המחקר נחשב לתקף.

מהימנות ותקפות הם שני מושגים חשובים במחקר. בדיקת מושגים אלו חיונית על מנת להבטיח שניתן לסמוך על התוצאות שהתקבלו ממחקר ולהשתמש בהן להסקת מסקנות משמעותיות.

למידע נוסף, בקר בוויקיפדיה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן