דף הבית » כיצד ניתן » כיצד ניתן החיסון נגד הפטיטיס?

כיצד ניתן החיסון נגד הפטיטיס?

כיצד ניתן החיסון נגד הפטיטיס?

מהו החיסון נגד הפטיטיס?

חיסון הפטיטיס הוא חיסון המשמש למניעת הידבקות מנגיף הצהבת. הנגיף גורם למחלת כבד חמורה שעלולה להוביל לאי ספיקת כבד, שחמת, ואפילו מוות. חיסון הפטיטיס הוא אחד החיסונים החשובים ביותר שקיימים להגנה מפני מחלה חמורה זו.

חיסון הפטיטיס הוא חיסון משולב המכיל שני סוגים שונים של הנגיף. הסוג הראשון הוא וירוס הפטיטיס A והסוג השני הוא וירוס הפטיטיס B. החיסון ניתן בשתי מנות, בדרך כלל בהפרש של שישה חודשים לפחות. המנה הראשונה ניתנת כאשר האדם בן 12 חודשים לפחות והמנה השנייה ניתנת לפחות שישה חודשים לאחר מכן.

מי צריך לקבל את החיסון נגד הפטיטיס?

חיסון הפטיטיס מומלץ לכל הילדים החל מגיל 12 חודשים. כמו כן, מומלץ למבוגרים בסיכון להידבקות, כגון אלו בעלי מערכת חיסונית מוחלשת, אלו המטיילים לאזורים בהם המחלה נפוצה וכאלה שנחשפים לנגיף במגע מיני.

החיסון נגד הפטיטיס מומלץ גם למבוגרים הסובלים ממחלת כבד כרונית, כגון שחמת או הפטיטיס C. הסיבה לכך היא שאנשים אלו נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים חמורים מהנגיף.

כיצד ניתן החיסון?

החיסון נגד הפטיטיס ניתן בדרך כלל כזריקה לשריר הזרוע. זהו חיסון בטוח ויעיל שאינו גורם לתופעות לוואי חמורות. החיסון ניתן בדרך כלל בשתי מנות, כאשר המנה השנייה ניתנת לפחות שישה חודשים לאחר הראשונה.

החיסון זמין גם בצורת שילוב, המכילה גם את וירוס הפטיטיס A וגם B. חיסון משולב זה ניתן בשלוש מנות, כאשר המנה השנייה והשלישית ניתנות לפחות חודש ושישה חודשים לאחר המנה הראשונה, בהתאמה.

האם יש תופעות לוואי?

החיסון נגד הפטיטיס בטוח בדרך כלל ואינו גורם לתופעות לוואי חמורות. חלק מהאנשים עלולים לחוות תופעות לוואי קלות כגון אדמומיות, נפיחות וכאבים באתר ההזרקה. תופעות לוואי אחרות עשויות לכלול חום, כאבי ראש ועייפות. תופעות הלוואי הללו בדרך כלל חולפות מעצמן ואינן מצריכות כל טיפול.

חשוב לציין כי החיסון נגד הפטיטיס אינו מספק הגנה מפני כל סוגי הנגיף. הוא מספק רק הגנה מפני שני סוגי הנגיף הכלולים בחיסון. לכן, חשוב לתרגל מין בטוח ולהימנע משיתוף מחטים כדי להפחית את הסיכון לזיהום.

חיסון הפטיטיס הוא כלי חשוב במניעת הדבקה מנגיף הצהבת. מומלץ לכל הילדים החל מגיל 12 חודשים ולמבוגרים שנמצאים בסיכון מוגבר לזיהום. החיסון ניתן בדרך כלל כזריקה לשריר הזרוע ובדרך כלל בטוח ויעיל.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן