דף הבית » איך קוראים » איך קוראים לאדם לבן בארה"ב?

איך קוראים לאדם לבן בארה"ב?

איך קוראים לאדם לבן בארה"ב?

איך קוראים לאדם לבן בארה"ב?

גברים לבנים בארצות הברית כונו במגוון מונחים לאורך השנים, מהמזלזל ועד למכבד. במאמר זה, נחקור את המונחים השונים המשמשים להתייחסות לגברים לבנים בארצות הברית, כולל ההשלכות ההיסטוריות והתרבותיות של כל מונח.

גבר לבן

המונח הנפוץ ביותר המשמש להתייחס לאדם לבן בארצות הברית הוא פשוט "אדם לבן". מונח זה משמש להתייחס לכל אדם ממוצא אירופי, ללא קשר לרקע האתני הספציפי שלו. זהו מונח ניטרלי שלא נועד להיות גנאי או פוגעני.

אדם לבן

המונח "קווקזי" משמש לעתים קרובות כדי להתייחס לגברים לבנים בארצות הברית. מונח זה נגזר מאזור הרי הקווקז, שנמצא בין הים השחור והים הכספי. המונח שימש לראשונה בסוף המאה ה-17 על ידי האנתרופולוג הגרמני יוהאן פרידריך בלומנבך כדי להתייחס לאנשים ממוצא אירופי.

פריבילגיה לבנה

המונח "פריבילגיה לבנה" משמש לעתים קרובות כדי להתייחס ליתרונות שיש לגברים לבנים בארצות הברית על פני קבוצות גזעיות ואתניות אחרות. המונח הזה שימש לראשונה בסוף שנות ה-80 על ידי הסוציולוגית האמריקאית פגי מקינטוש כדי להתייחס ליתרונות הלא-מוצלחים שיש לאנשים לבנים בחברה בשל הגזע שלהם.

מַציָה

המונח "קרקר" משמש לפעמים כדי להתייחס לגברים לבנים בארצות הברית, במיוחד בדרום. מונח זה נגזר מהמילה הספרדית "קריולו", ששימשה להתייחס לאנשים לבנים שנולדו ביבשת אמריקה. המונח שימש במקור כינוי גנאי לאנשים לבנים, אך מאז הוא חזר על ידי כמה אנשים לבנים כמונח של גאווה.

סיכום

לסיכום, ישנם מגוון מונחים המשמשים להתייחסות לגברים לבנים בארצות הברית, מה"אדם הלבן" הניטרלי ועד ל"קרקר" המבזה. לכל מונח יש השלכות היסטוריות ותרבותיות משלו, וחשוב להיות מודעים להשלכות הללו בעת שימוש בכל אחד מהמונחים הללו. למידע נוסף על ההיסטוריה וההשלכות של תנאים אלה, עיין בסרטון YouTube זה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן